Депресията е заболяване – колкото психично, толкова и телесно – което не лекувано навреме може да порази в дълбочина човешкия живот и да доведе до тежки последици. Има различни видове и различни форми на депресия, което прави разпознаването й трудно и обикновено болните минават през кабинетите на най-различни специалисти и когато ситуацията е вече усложнена стигат до психотерапевта или психиатъра.
Това емоционално състояние все по-често съпътства живота на съвременния човек. Според статистиката в световен мащаб нараства броят на страдащите от депресия. Всеки може да я „срещне” в един или друг момент от живота, макар да има хора, които са по-предразположени към депресивни състояния. Това не означава, че човек е слаб или безхарактерен. Тя поразява емоциите, волята, мисленето, паметта, поведението, съзнанието. Преминаването през житейски кризи – развод, загуба на работа, загуба на близък човек, рязка промяна в ритъма на живот в резултат на заболяване или пенсиониране често са съпътствани от депресия.
Въобще всеки по-сериозен преход, който налага коренна промяна в битието, дълготрайното подлагане на силен стрес, могат да доведат до изтощение и загуба на увереност, че ще успеем да подредим живота си при променените обстоятелства. Когато тревожността, страха и несигурността се настанят продължително в живота ни, много често са последвани от депресия.
Освен житейски ситуации, депресията има своя произход и в биологични и генетични фактори, в житейски опит и темперамент. Ниската самооценка, неизградени умения за справяне с предизвикателствата на живота, ирационални представи за себе си и света, болезнени спомени и непреживяни травматични опитности са сред факторите водещи до депресия.
Най-общо можем да я опишем като разстройство на психичната енергия, на което съответстват биохимични промени в центрове от мозъка, отговарящи за преживяването на удоволствие и удовлетворение. Човек се чувства подтиснат, тъжен, плачлив, нищо не го радва, няма сили дори за рутинни и ежедневни дейност /особено при по-тежки форми/, овладян е от негативни мисли и мрачни настроения, не рядко и мисли за самоубийство.
Апетитът към живота изчезва и на негово място се настанява отчаянието, самосъжалението, страха, вината, гнева. Животът изглежда безнадежден и безперспективен, всичко губи смисъл или очакванията са за едно обречено на мъки и страдания бъдеще, в което всичко се разпада, всички те изоставят или умират. Постепенно силите отпадат, мисленето се забавя, влошава се съня / или безсъние, или постоянно сънливо състояние/ болните все по-често забравят или се объркват в елементарни за тях ситуации, движенията са забавени и апатични /в някои форми нервни и хаотични/.
Страдащите изживяват себе си като нищожни и незначителни, склонни са дори да обезценят и миналите си успехи и постижения. В това мъчително състояние без значимо минало и буквално без бъдеще, не е странно, че все по-често се пораждат мисли за напускане на този болезнен свят /понякога за да накажат тези, които са ги наранили, пренебрегнали или изоставили – било буквално, било преносно/. В някои от разновидностите на тежките форми на депресия дори болните си внушават, че трябва да „спасят” близките си от страданието на света и са способни да посегнат на живота на децата си или по-беззащитните и зависещи от тях в помраченото си съзнание. Една от теориите, обясняваща депресията я описва като обърнат навътре /към себе си/ гняв, но в зависимост от темперамента и личностния опит, тя може да бъде преживяна и като обвинения, критика към другите, агресивно поведение към средата.
Ако преживяването не се преодолее в рамките на две седмици, симптомите все повече се засилват и усложняват. Недиагностицирано и нелекувано, депресивното състояние може да продължи месеци и години. Изтощението до което води обезсилва психиката ни и ни прави по-уязвими при следващи предизвикателства. Рискът от нови депресивни епизоди се увеличава и проблемът може да стане хроничен. болните все повече губят увереност и самочувствие, негативната окраска на света добива все по-тъмни щрихи. С времето заболяването се обостря и вече не е необходимо да има външни причини за отключването му – симптомите завладяват психиката, без болният да може да си обясни защо се чувства така. В по-леките си форми състоянието се повлиява добре от психотерапия.
С психологическа подкрепа страдащите могат безопасно да преминат през мъчителните емоции, да осъзнаят и приемат изживяванията си, без да губят връзката с реалността и живота си. Дори само уместното съчувствие може да е стабилна подкрепа. Насочена по подходящ начин негативната мощ на психиката ни може да бъде използвана в градивна посока. Добър комплексен подход – и върху тялото, и върху психиката – е хомеопатията и терапията с цветята на д-р Бах. При по-тежките форми се налага медикаментозно лечение назначено от психиатър, което е добре да бъде съчетавано или последвано от психологична помощ.
Сред не малко хора все още битува мнението, че е срамно да потърсиш помощта на психолог, а камо ли психиатър, когато не се чувстваш емоционално добре. А и сме по-склонни да търсим причините навън – в обществото /социалният климат/, в другите /съпруга/та, майка ми, шефа/, във влошеното си здравословно състояние /”как да имам настроение като съм толкова болен” или „докато не се оправя не мога да се радвам на нищо”/, в старостта /”на тия години на какво толкова да се радвам”/ или в живота /”животът е тежък”/. Макар някои заболявания да предизвикват и да са съпътствани от депресивни симптоми, макар да е разбираемо да сме психологически притеснени и тревожни, когато сме болни, под стрес или когато промените ни застигат неподготвени, психичното състояние не бива да бъде пренебрегвано.
Здравата психика по-лесно се справя и преживява критични ситуации от всякакъв характер. Емоциите ни притежават мощна сила, която може да ни разболее, а може и да ни излекува. Не са малко хората, които благодарение на психичната си сила са преодолели тежки диагнози или са преоткрили нови хоризонти, възродени след травматични изживявания. Нека не забравяме старата максима: „Здрав дух – здраво тяло” и да подхождаме с повече грижа и към собственото си душевно състояние, и към това на близките си.
Прочетете още: Симптоми и преодоляване на депресията при възрастни хора
Ако имате близък с подобни проблеми, вижте грижи за болен в нашият сайт.
Автор: Силвия Маринова
Оставете коментар