При продължително боледуване, което изисква оставане в леглото, може да се стигне до повърхностно дишане и с това до недостатъчно проветряване на по-дълбоките белодробни участаци. Болките в областа на гърдите и корема също водят до такова щадящо дишане и причиняват потискане на кашличния рефлекс. Като следствие от недоброто дишане в дихателните пътища се събира слуз. Тази слуз нарушава процеса на дишането и може да предизвика възпаление на белодробната тъкан. Болните, които имат затруднения в гълтането ( при инсулт или смущения в съзнанието ), също са застрашени, тъй като в бронхите им може да влезе храна или течност. Това също благоприятства появата на белодробно възпаление.
Как да разпознаем белодробното възпаление?
Когато гледаме болен в домашни условия, е много важно да знаем кои са възможните признаци на белодробно възпаление. Обикновено това неприятно усложнение се проявява със:
– безапетитие
– замаяност, отпуснатос
– повърхностно, ускорено дишане
– задух, режещи болки в гърдите
– суха кашлица
– изхвърляне на секрети
– бавно покачваща се температура и ускорен пулс
– втрисане и изпотяване
Необходимо поведение при развито белодробно възпаление
Ако вече е установено от лекар, че е налице белодробно възпаление грижите за болния се увеличават. Необходимо е да се направи следното:
– поставяне на горната част на тялото по-високо
– избягване на физическото натоварване
– съвестно даване на предписаните медикаменти
– грижливо разтриване и инхалации
– предлагане на апетитни храни
– увеличено приемане на плодови и зеленчукови сокове, богати на витамини
– изкашляне на секретите (даване на билки, сиропи или други медикаменти предписани от лекар)
При белодробно възпаление болните обилно се изпотяват, което налага честа смяна на бельото. Добре е чистите дрехи да бъдат предварително затоплени.
Каква профилактика можем да проведем в домашни условия?
Препоръчват се следните основни профилактики:
– през деня болния да става многократно и ако му е възможно, да се разхожда из стаята и жилището
– болните които не могат да стават, трябва да дишат дълбоко и съзнателно
– когато болният седи изправен в леглото, дишането му е по-добро. То може да бъде подобрено чрез вдигане и спускане на ръцете
– болногледачът трябва да осигури постоянен достъп на чист и влажен въздух в стаята на болния, така ще се избегне засъхването на лигавиците и с това ще се намали податливостта на инфекции
– стаята на болния се проветрява по-няколко пъти дневно, на всяка цена избягвайте течението
– при увеличено образуване на слуз трябва да се внимава за „изкашляне” на секрета, болния ще кашля по-лесно, когато горната част на тялото му е по-високо.
Упражнения за профилактика:
Дихателните упражнения се провеждат в лежащо или седнало положение. Добре е да се повтарят по няколко пъти дневно.
1. Болният лежи/ седи спокойно, с облегнат гръб. Вдига дясната ръка – доколкото му е възможно – и при това вдишва дълбоко. При свалянето на ръката издишва също така дълбоко. Упражнението се повтаря с другата ръка. След това се вдигат едновременно двете ръце.
2. Болният / лежи седи, спокойно в леглото с добре облегнат гръб. Двете ръце се поставят на гръдния кош и болният издишва. Пристиска леко ръцете към гръдния кош, вдишва дълбоко докато усети съпротива след това издишва и се отпуска.
Тези и подобни дихателни упражнения имат за цел да засилят издишването и вдишването и по този начин да подобрят снабдяването с въздух на по-дълбоко разположените участаци на белите дробове.
В домашни условия, като игрови вариант за профилактика може да се надуе балон, да се повтаря „духане на свещ” или духане на подвижна играчка, окачена в близост до леглото.
Нашите статии дават обща информация за здравето на достъпен език. Информацията не може в никакъв случай да замени консултацията с лекар, диагноза и лечение. За поставяне на диагноза и лечение винаги се консултирайте с лекар. Социомед Консултинг не носи отговорност за предприето самолечение, и поставяне на диагноза на основа публикации.
Оставете коментар